TIEDOTE 3.6.2026
Tuomo Heino jatkaa Suomen Taksiliiton puheenjohtajana – taksilain uudistus, Kela-kyydit ja alan tulevaisuus puhuttivat liittokokouksessa
Suomen Taksiliitto ry:n liittokokous kokoontui 2.–3.6.2026. Liittokokous valitsi liiton puheenjohtajaksi kotkalaisen Tuomo Heinon (58) ja varapuheenjohtajaksi Markku Ylikuljun.
Liittokokouksessa käsiteltiin liiton vaikuttamistyön painopisteitä ja taksialan yhteiskunnallista merkitystä. Kokouksessa nousivat esiin erityisesti taksilain uudistus, valvonnan resurssit, Kela-kuljetukset, julkisten hankintojen laatuvaatimukset sekä alan toimintaedellytykset.
– Taksiala tarvitsee lainsäädäntöä, joka tukee luotettavaa ja ammattimaista toimintaa. Uudistuva taksilaki on tärkeä askel, ja sen vaikutuksia on seurattava tarkasti, Suomen Taksiliiton puheenjohtaja Tuomo Heino sanoo.
Liittokokouksessa kuultiin myös kansanedustaja ja liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtaja Jouni Ovaskan puheenvuoro. Ovaska totesi, että taksilain uudistus on edennyt Taksiliiton tavoitteiden mukaisesti ja piti tätä osoituksena liiton pitkäjänteisestä ja määrätietoisesta vaikuttamistyöstä. Samalla hän nosti esiin huolen Kela-kyytien tulevaisuudesta.
Ovaskan mukaan taksit huolehtivat monella paikkakunnalla ihmisistä, joiden matkat hoitoon ja palveluihin eivät toteutuisi ilman toimivaa taksipalvelua. Palveluverkon harventuessa julkisesti korvattujen kuljetusten merkitys kasvaa, mutta samalla yrittäjien kannattavuus ja kyytien ajamisen edellytykset ovat yhä kovemmassa paineessa.
Kela-kyytien hintojen ja kuljetusten saatavuuden arvioitiin olevan kysymyksiä, jotka nousevat myös seuraavan hallituksen pöydälle. Taksiliitto pitää tärkeänä, että yhteiskunnan ostamissa kuljetuksissa laatu, turvallisuus ja saatavuus painavat päätöksenteossa.
– Julkisissa hankinnoissa ei voida katsoa vain halvinta hintaa. Kun kyse on ihmisistä, hoitoon pääsystä ja välttämättömistä kuljetuksista, laadun on oltava keskeinen tekijä. Tämä on sekä asiakkaiden että yrittäjien etu, Heino sanoo.
Heinon mukaan taksialan pitää olla tulevaisuudessa houkutteleva, ennakoitava ja sellainen, että yrittäjä voi tehdä työnsä ammattimaisesti ja kohtuullisella ansainnalla, Heino toteaa.
Liittokokouksessa liittohallituksen varsinaisiksi jäseniksi valittiin Kari Häkkilä, Jussi Rahkonen, Riku Mauro, Kaj Rönnholm, Jari Kuusniemi, Pauli Marjakangas ja Heikki Partinen. Varajäseniksi valittiin Pasi Eklind, Jari Kontula, Petri Pekkala ja Anne Salminen. Liittovaltuuston puheenjohtajaksi valittiin Ari Javanainen.
Lisätietoja:
Johanna Rautio, viestintäpäällikkö
040 735 3990, johanna.rautio@taksiliitto.fi
Suomen Taksiliitto ry on taksiyrittäjien ja -yritysten edunvalvontajärjestö, joka edistää luotettavaa ja reilua taksiyrittäjyyttä. Sen jäsenistöön kuuluvat niin yksinyrittäjät, kymmenien autojen yritykset kuin tilausvälitysyhtiöitkin. Liiton yhdistystoiminnassa on lähes sata yhdistystä ympäri maan.